BZX84C8V2
BZX84C8V2
Part NumberBZX84C8V2
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Detailed Description
BZX84C8V2 - Product Attributes
Standard Package1
ManufacturerON Semiconductor
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusObsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C