BZX84C3V9
BZX84C3V9
Part NumberBZX84C3V9
Detailed Description
BZX84C3V9 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerON Semiconductor
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusObsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C