BZX84-C75,235
BZX84-C75,235
Part NumberBZX84-C75,235
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Detailed Description
BZX84-C75,235 - Product Attributes
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C