BZX84-B62,215
BZX84-B62,215
Part NumberBZX84-B62,215
Detailed Description
BZX84-B62,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 43.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C