BZX84-B30,215
BZX84-B30,215
Part NumberBZX84-B30,215
Detailed Description
BZX84-B30,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C