BZX84-A5V1,235
BZX84-A5V1,235
Part NumberBZX84-A5V1,235
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZX84-A5V1,235 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±1%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C