BZX84-A3V3,215
BZX84-A3V3,215
Part NumberBZX84-A3V3,215
Detailed Description
BZX84-A3V3,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±1%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C