BZX79-B75,133
BZX79-B75,133
Part NumberBZX79-B75,133
Detailed Description
BZX79-B75,133 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C