BZX585-B9V1,115
BZX585-B9V1,115
Part NumberBZX585-B9V1,115
Detailed Description
BZX585-B9V1,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C