BZX585-B8V2,115
BZX585-B8V2,115
Part NumberBZX585-B8V2,115
Detailed Description
BZX585-B8V2,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)