BZX585-B2V4,115
BZX585-B2V4,115
Part NumberBZX585-B2V4,115
Detailed Description
BZX585-B2V4,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C