BZX585-B13,135
BZX585-B13,135
Part NumberBZX585-B13,135
Detailed Description
BZX585-B13,135 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C