BZV90-C5V6,115
BZV90-C5V6,115
Part NumberBZV90-C5V6,115
Detailed Description
BZV90-C5V6,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C