BZV55-B20,115
BZV55-B20,115
Part NumberBZV55-B20,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZV55-B20,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C