BYM07-200-E3/98
BYM07-200-E3/98
Part NumberBYM07-200-E3/98
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-213AA (Glass)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BYM07-200-E3/98 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package2500
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F7pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AA (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AA (GL34)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C