BUK9Y25-60E,115
BUK9Y25-60E,115
Part NumberBUK9Y25-60E,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-100, SOT-669
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BUK9Y25-60E,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs21.5mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs12nC @ 5V
Vgs (Max)±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1500pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)65W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Package / CaseSC-100, SOT-669
BUK9Y25-60E,115 - Related Products
More >>
BSH108,215 Nexperia USA Inc., N-Channel 30V 1.9A (Tc) 830mW (Tc) Surface Mount TO-236AB, TrenchMOS™ View