BUK7Y18-75B,115
BUK7Y18-75B,115
Part NumberBUK7Y18-75B,115
Detailed Description
BUK7Y18-75B,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs18mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs35nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2173pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)105W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Package / CaseSC-100, SOT-669
BUK7Y18-75B,115 - Related Products
More >>
BS107PSTZ Diodes Incorporated, N-Channel 200V 120mA (Ta) 500mW (Ta) Through Hole E-Line (TO-92 compatible), Automotive, AEC-Q101 View