BUK7Y102-100B,115
BUK7Y102-100B,115
Part NumberBUK7Y102-100B,115
Detailed Description
BUK7Y102-100B,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs102mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs12.2nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds779pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)60W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)