BMOD0500 P016 B01
BMOD0500 P016 B01
Part NumberBMOD0500 P016 B01
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseModule, Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BMOD0500 P016 B01 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package3
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance500F
Tolerance-
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm)
Height - Seated (Max)7.047" (179.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C