BMOD0165 P048 C01
BMOD0165 P048 C01
Part NumberBMOD0165 P048 C01
Detailed Description
BMOD0165 P048 C01 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1
Part StatusActive
Capacitance165F
Tolerance-
Voltage - Rated48V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension16.457" L x 7.638" W (418.00mm x 194.00mm)
Height - Seated (Max)7.047" (179.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C