BMOD0130 P056 B03
BMOD0130 P056 B03
Part NumberBMOD0130 P056 B03
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseModule, Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BMOD0130 P056 B03 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance130F
Tolerance-
Voltage - Rated56V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.1mOhm
Lifetime @ Temp.70080 Hrs @ 40°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension26.890" L x 6.968" W (683.00mm x 177.00mm)
Height - Seated (Max)6.890" (175.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 40°C