BMOD0094 P075 B02
BMOD0094 P075 B02
Part NumberBMOD0094 P075 B02
Detailed Description
BMOD0094 P075 B02 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1
Part StatusActive
Capacitance94F
Tolerance-
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension20.276" L x 10.354" W (515.00mm x 263.00mm)
Height - Seated (Max)8.689" (220.70mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
BMOD0094 P075 B02 - Related Products
More >>
BMOD0094 P075 B02 Maxwell Technologies Inc., 94F (EDLC) Supercapacitor 75V Module, Screw Terminals 13mOhm 1500 Hrs @ 65°C, View