BMOD0058 E016 B02
BMOD0058 E016 B02
Part NumberBMOD0058 E016 B02
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseModule, Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BMOD0058 E016 B02 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package10
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance58F
Tolerance-
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension8.917" L x 1.949" W (226.50mm x 49.50mm)
Height - Seated (Max)3.012" (76.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
BMOD0058 E016 B02 - Related Products
More >>
BMOD0058 E016 B02 Maxwell Technologies Inc., 58F (EDLC) Supercapacitor 16V Module, Screw Terminals 22mOhm 1500 Hrs @ 65°C, View