BFC237146104
BFC237146104
Part NumberBFC237146104
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BFC237146104 - Product Attributes
Categories Capacitors / Film Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerVishay BC Components
SeriesMKT371
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.300" (7.62mm)