BCAP3000 P270 K04
BCAP3000 P270 K04
Part NumberBCAP3000 P270 K04
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP3000 P270 K04 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package15
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
SeriesK2
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance3000F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)0.29mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension2.390" Dia (60.70mm)
Height - Seated (Max)5.445" (138.30mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C