BCAP2000 P270 K04
BCAP2000 P270 K04
Part NumberBCAP2000 P270 K04
Detailed Description
BCAP2000 P270 K04 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package15
Part StatusActive
Capacitance2000F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)0.35mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension2.390" Dia (60.70mm)
Height - Seated (Max)4.028" (102.30mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
BCAP2000 P270 K04 - Related Products
More >>
BCAP2000 P270 K04 Maxwell Technologies Inc., 2000F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Axial, Can - Screw Terminals 0.35mOhm 1500 Hrs @ 65°C, K2 View