BCAP0150 P270 T07
BCAP0150 P270 T07
Part NumberBCAP0150 P270 T07
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0150 P270 T07 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
SeriesHC
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance150F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C