BCAP0050 P270 S01
BCAP0050 P270 S01
Part NumberBCAP0050 P270 S01
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0050 P270 S01 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
SeriesESHSR
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance50F
Tolerance-10%, +20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm
Lifetime @ Temp.-
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C