BCAP0025 P300 X11
BCAP0025 P300 X11
Part NumberBCAP0025 P300 X11
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0025 P300 X11 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
Packaging-
Part StatusActive
Capacitance25F
Tolerance-
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm
Lifetime @ Temp.-
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C