BCAP0010 P300 X12
BCAP0010 P300 X12
Part NumberBCAP0010 P300 X12
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BCAP0010 P300 X12 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package2520
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
Packaging-
Part StatusActive
Capacitance10F
Tolerance-
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm
Lifetime @ Temp.-
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
BCAP0010 P300 X12 - Related Products
More >>
BCAP0010 P270 X01 Maxwell Technologies Inc., 10F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 30mOhm, View