APTDF400KK120G
APTDF400KK120G
Part NumberAPTDF400KK120G
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseLP4
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
APTDF400KK120G - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMicrosemi Corporation
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)470A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 400A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)385ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 1200V