ACASA1003S1003P100
ACASA1003S1003P100
Part NumberACASA1003S1003P100
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ACASA1003S1003P100 - Product Attributes
Categories Resistors / Resistor Networks, Arrays
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerVishay Beyschlag
SeriesACA - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Number of Resistors4
Resistor Matching Ratio±0.05%
Resistor-Ratio-Drift±15 ppm/°C
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsVoltage Divider (TCR Matched)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)