450D254KSD8
450D254KSD8
Part Number450D254KSD8
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
450D254KSD8 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerCTS Electrocomponents
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRound - 0.938" Dia x 0.453" H (23.83mm x 11.51mm)