1PS76SB70,115
1PS76SB70,115
Part Number1PS76SB70,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-76, SOD-323
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
1PS76SB70,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 70V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction150°C (Max)