1PS76SB10,135
1PS76SB10,135
Part Number 1PS76SB10,135
Description DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323
Package / Case SC-76, SOD-323
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description Diode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SOD-323
Payment Methods
Delivery Services
1PS76SB10,135 - Product Attributes
Categories
Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet 1PS76SB10
Standard Package 1
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30V
Current - Average Rectified (Io) 200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 100mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F 10pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Supplier Device Package SOD-323
Operating Temperature - Junction 125°C (Max)