1PS70SB10,115
1PS70SB10,115
Part Number 1PS70SB10,115
Description DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT323
Package / Case SC-70, SOT-323
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description Diode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SC-70
Payment Methods
Delivery Services
1PS70SB10,115 - Product Attributes
Categories
Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet 1PS70SB10
Standard Package 3000
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30V
Current - Average Rectified (Io) 200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 100mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F 10pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-70, SOT-323
Supplier Device Package SC-70
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)