150D475X9020B2B
150D475X9020B2B
Part Number150D475X9020B2B
Detailed Description
150D475X9020B2B - Product Attributes
Categories Capacitors / Tantalum Capacitors
Datasheet
Standard Package75
ManufacturerVishay Sprague
SeriesTANTALEX®, 150D
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
TypeHermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)