0805CT-820EGTS
0805CT-820EGTS
Part Number0805CT-820EGTS
Detailed Description
0805CT-820EGTS - Product Attributes
Material - CoreCeramic
Inductance82nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)440mOhm
Q @ Freq50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test150MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.03mm)