0805CT-3N9EJTS
0805CT-3N9EJTS
Part Number 0805CT-3N9EJTS
Description CHIP INDUCTOR 3.9NH5% 800MA 0.06
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 3.9nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 60mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CT-3N9EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CT Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 3.9nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 800mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Q @ Freq 60 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant 6.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)