0805CT-270EJTS
0805CT-270EJTS
Part Number 0805CT-270EJTS
Description CHIP INDUCTOR 27.0NH5% 600MA 0.2
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 27nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 230mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CT-270EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CT Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 27nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 600mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 230mOhm
Q @ Freq 50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.45GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)