0805CS-8N2EJTS
0805CS-8N2EJTS
Part Number 0805CS-8N2EJTS
Description CHIP INDUCTOR 8.2NH5% 600MA 0.12
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 8.2nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 120mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-8N2EJTS - Product Attributes
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 8.2nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 600mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Q @ Freq 50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant 4.7GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)