0805CS-821EGTS
0805CS-821EGTS
Part Number0805CS-821EGTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0805CS-821EGTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance820nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.35Ohm
Q @ Freq23 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)