0805CS-6N2EKTS
0805CS-6N2EKTS
Part Number 0805CS-6N2EKTS
Description CHIP INDUCTOR 6.2NH10% 600MA 0.1
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.2nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 110mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-6N2EKTS - Product Attributes
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 6.2nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 600mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 110mOhm
Q @ Freq 50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)