0630CDMCCDS-1R0MC
0630CDMCCDS-1R0MC
Part Number 0630CDMCCDS-1R0MC
Description FIXED IND 1UH 14.4A 7.4 MOHM
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Molded Inductor 14.4A 7.4mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0630CDMCCDS-1R0MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0630CDMCDDS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0630CDMC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 14.4A
Current - Saturation 16.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 7.4mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)