0512CDMCCDS-1R5MC
0512CDMCCDS-1R5MC
Part Number0512CDMCCDS-1R5MC
Detailed Description
0512CDMCCDS-1R5MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0512CDMCC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)5.3A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)42mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)