0402HS-720EGTS
0402HS-720EGTS
Part Number 0402HS-720EGTS
Description CHIP INDUCTOR 72.0NH2% 100MA 1.1
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 72nH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 1.12Ohm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-720EGTS - Product Attributes
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 72nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 100mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.12Ohm
Q @ Freq 22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 1.3GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)