0402HS-4N3EKTS
0402HS-4N3EKTS
Part Number 0402HS-4N3EKTS
Description CHIP INDUCTOR 4.3NH10% 700MA 0.0
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 4.3nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 91mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-4N3EKTS - Product Attributes
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 4.3nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 700mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 91mOhm
Q @ Freq 18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 6GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)