0402HS-400EJTS
0402HS-400EJTS
Part Number0402HS-400EJTS
Detailed Description
0402HS-400EJTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance40nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500mOhm
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.24GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)