0402HP-6N2EHTS
0402HP-6N2EHTS
Part Number 0402HP-6N2EHTS
Description CHIP INDUCTOR 6.2NH3% 1.6A 0.05O
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.2nH Unshielded Wirewound Inductor 1.6A 50mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HP-6N2EHTS - Product Attributes
Datasheet 0402HP Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HP
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 6.2nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 1.6A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 50mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 5.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)