0402HP-2N4EKTS
0402HP-2N4EKTS
Part Number 0402HP-2N4EKTS
Description CHIP INDUCTOR 2.4NH10% 2.0A 0.04
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.4nH Unshielded Wirewound Inductor 2A 42mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HP-2N4EKTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HP Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HP
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 2.4nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2A
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 42mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 14GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)